Instrukcja pobierania materiału do badania mikrobiologicznego.

MOCZ

Zasady ogólne:

      1. Mocz przez­nac­zony do bada­nia mikro­bi­o­log­icznego to mocz poran­ny, pobrany ze środ­kowego stru­mienia.
      2. Przed odd­aniem moczu do bada­nia mikro­bi­o­log­icznego należy dokład­nie umyć ręce wodą z mydłem, osuszyć; u mężczyzn- odciągnąć napletek i umyć oko­lice ujś­cia cew­ki, a u kobi­et- dokład­nie umyć oko­lice krocza.
      3. Nie pobier­aj moczu z basenu.
      4. Pobierz mocz przed podaniem anty­bio­tyku.
      5. W przy­pad­ku pobra­nia moczu w trak­cie anty­bio­tykoter­apii (np. w celu kon­troli skuteczność dzi­ała­nia leku) podaj na zlece­niu nazwę i czas podawa­nia anty­bio­tyku lub chemioter­apeu­tyku.

Pobieranie mate­ri­ału:

      1. Okrę­cić nakrętkę podłoża trans­portowo-wzros­towego typu: „uricult, uromedi­um„
      2. z umo­cow­aną płytką i ostrożnie wyjąć z pojem­ni­ka tak, by nie dotknąć powierzch­ni płyt­ki, brzegów czy wnętrza pojem­ni­ka.
      3. Pier­wszą par­tię moczu odd­ać poza pojem­nik, a następ­nie nie prz­ery­wa­jąc odd­awa­nia moczu pobrać mate­ri­ał według jed­nego z podanych sposobów.
      4. Bezpośred­nio odd­ać mocz na płytkę z podłoża­mi lub wypełnić przy­go­towany wcześniej pojem­nik.
      5. Do pojem­ni­ka wypełnionego moczem zanurzyć płytkę (trzy­ma­jąc płytkę za nakrętkę), na okres około 4 sekund.
      6. Wyjąc płytkę z pojem­ni­ka, odczekać kil­ka sekund aż ścieknie nad­mi­ar moczu z płyt­ki.
      7. Mocz wylać z pojem­ni­ka, nie dotykać płyt­ki.
      8. Płytkę ponown­ie staran­nie umieś­cić w pojem­niku, zamknąć pojem­nik dokrę­ca­jąc nakrętkę. Na załąc­zoną etyki­etę wpisać imię i nazwisko oraz datę i godz­inę pobra­nia mate­ri­ału. Nakleić na pojem­nik.
      9. Jeśli ilość moczu jest niewystar­cza­ją­ca do pełnego zanurzenia płyt­ki, moż­na wykon­ać posiew
      10. pole­wa­jąc moczem z pojem­ni­ka powierzch­nie płyt­ki (oby­d­wie strony).
      11. Podob­ną tech­nikę posiewu moż­na zas­tosować gdy mocz został pobrany do worecz­ka lub bezpośred­nio z cewni­ka. Ten sposób pobra­nia jest obar­c­zony dużą możli­woś­cią zanieczyszczenia florą bak­teryjną. Sto­suj tylko w wyjątkowych przy­pad­kach.
      12. W trak­cie wykony­wa­nia tych czyn­noś­ci należy zwracać szczegól­ną uwagę by nie dotykać płyt­ki jej brzegów i wnętrza pojem­ni­ka.
      13. Pojem­nik przed dostar­cze­niem do pra­cowni może być prze­chowywany i trans­portowany w TEMPERATURZE POKOJOWEJ (OTOCZENIA).

UWAGA:

      • Podłoża trans­portowo-wzros­towe typu: „uricult, uromedi­um” przy­datne do uży­cia nie powin­ny mieć oznak wysuszenia. Podłoża powin­ny być lśniące, wypeł­ni­a­jąc po brze­gi plas­tikową płytkę oraz mogą zaw­ier­ać kro­ple wody kon­den­sacyjnej.
      • Podłoże trans­portowo-wzros­towe przed pobraniem moczu należy prze­chowywać w chłod­nym, suchym miejs­cu. Pro­du­cent dopuszcza tem­per­aturę: 8–25 st. C.
      • W przy­pad­ku pobiera­nia moczu do worecz­ka, naty­ch­mi­ast po odd­a­niu przez dziecko moczu odklej woreczek. Woreczek nie może być pod­kle­jony przez całą noc, gdyż w moczu przy ciele dziec­ka bak­terie obec­ne w niewielkiej licz­bie namarza­ją się, powodu­jąc uzyskanie fałszy­wie dodat­niego wyniku. W celu ułatwienia trans­portu wstaw woreczek w pozy­cji pio­nowej do jałowego pojem­ni­ka przez­nac­zonego do pobiera­nia mate­ri­ału bak­te­ri­o­log­icznego. Mocz do cza­su dostar­czenia do pra­cowni prze­chowuj w lodów­ce.
Skip to content