Instrukcja pobierania materiału do badania mikrobiologicznego.
MOCZ
Zasady ogólne:
Mocz przeznaczony do badania mikrobiologicznego to mocz poranny, pobrany ze środkowego strumienia.
Przed oddaniem moczu do badania mikrobiologicznego należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, osuszyć; u mężczyzn- odciągnąć napletek i umyć okolice ujścia cewki, a u kobiet- dokładnie umyć okolice krocza.
Nie pobieraj moczu z basenu.
Pobierz mocz przed podaniem antybiotyku.
W przypadku pobrania moczu w trakcie antybiotykoterapii (np. w celu kontroli skuteczność działania leku) podaj na zleceniu nazwę i czas podawania antybiotyku lub chemioterapeutyku.
z umocowaną płytką i ostrożnie wyjąć z pojemnika tak, by nie dotknąć powierzchni płytki, brzegów czy wnętrza pojemnika.
Pierwszą partię moczu oddać poza pojemnik, a następnie nie przerywając oddawania moczu pobrać materiał według jednego z podanych sposobów.
Bezpośrednio oddać mocz na płytkę z podłożami lub wypełnić przygotowany wcześniej pojemnik.
Do pojemnika wypełnionego moczem zanurzyć płytkę (trzymając płytkę za nakrętkę), na okres około 4 sekund.
Wyjąc płytkę z pojemnika, odczekać kilka sekund aż ścieknie nadmiar moczu z płytki.
Mocz wylać z pojemnika, nie dotykać płytki.
Płytkę ponownie starannie umieścić w pojemniku, zamknąć pojemnik dokręcając nakrętkę. Na załączoną etykietę wpisać imię i nazwisko oraz datę i godzinę pobrania materiału. Nakleić na pojemnik.
Jeśli ilość moczu jest niewystarczająca do pełnego zanurzenia płytki, można wykonać posiew
polewając moczem z pojemnika powierzchnie płytki (obydwie strony).
Podobną technikę posiewu można zastosować gdy mocz został pobrany do woreczka lub bezpośrednio z cewnika. Ten sposób pobrania jest obarczony dużą możliwością zanieczyszczenia florą bakteryjną. Stosuj tylko w wyjątkowych przypadkach.
W trakcie wykonywania tych czynności należy zwracać szczególną uwagę by nie dotykać płytki jej brzegów i wnętrza pojemnika.
Pojemnik przed dostarczeniem do pracowni może być przechowywany i transportowany w TEMPERATURZE POKOJOWEJ (OTOCZENIA).
UWAGA:
Podłoża transportowo-wzrostowe typu: „uricult, uromedium” przydatne do użycia nie powinny mieć oznak wysuszenia. Podłoża powinny być lśniące, wypełniając po brzegi plastikową płytkę oraz mogą zawierać krople wody kondensacyjnej.
Podłoże transportowo-wzrostowe przed pobraniem moczu należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu. Producent dopuszcza temperaturę: 8–25 st. C.
W przypadku pobierania moczu do woreczka, natychmiast po oddaniu przez dziecko moczu odklej woreczek. Woreczek nie może być podklejony przez całą noc, gdyż w moczu przy ciele dziecka bakterie obecne w niewielkiej liczbie namarzają się, powodując uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku. W celu ułatwienia transportu wstaw woreczek w pozycji pionowej do jałowego pojemnika przeznaczonego do pobierania materiału bakteriologicznego. Mocz do czasu dostarczenia do pracowni przechowuj w lodówce.
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ w WYSZKOWIE