Rejestracja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
i Izby Przyjęć: 29 743-76-14
Gabinet lekarski SOR: 29 743-76-48
Izba Przyjęć: 29 743-76-01
Pielęgniarka Oddziałowa: 29 743-76-00 wew. 420
- Koordynator: lek. Katarzyna Czaderna Specjalista Chirurgii Ogólnej
- Pielęgniarka Oddziałowa: Iwona Nowak
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (§2 ust.1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego z dnia 27 czerwca 2019 r. (Dz. U. z 2019, poz.1213 ze zm.)).
Informacje dla pacjentów
Zgodnie z założeniami organizacyjnymi systemu ratownictwa medycznego, do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powinny zgłaszać się wyłącznie osoby w nagłym zagrożeniu zdrowotnym. Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia.
Nagłe zagrożenie zdrowotne może być spowodowane:
- urazem lub rozległymi ,mnogimi obrażeniami ciała doznanymi np. w wypadku komunikacyjnym, upadku z wysokości itd.;
- nagłym szkodliwym wpływem środowiska – działaniem niskiej lub wysokiej temperatury/ oparzenia/ odmrożenia ; porażenie prądem elektrycznym, ukąszenie, epidemia, itd.;
- ostrym zatruciem – lekami, środkami chemicznymi, gazami, używkami, pokarmami itp;
Do najczęstszych nagłych zachorowań z zaburzeniem funkcji życiowych, należą:
- nagły ból w klatce piersiowej;
- nagłe zaburzenia rytmu serca;
- nagła duszność;
- nagły silny ból głowy;
- nagła utrata przytomności/ zaburzenia świadomości;
- napad drgawek;
- nagłe zaburzenia widzenia, słuchu, czucia, mowy;
- nagły ból brzucha, uporczywe, masywne wymioty;
- masywne krwawienia z przewodu pokarmowego.
Nie należy zgłaszać się do SOR celem uzyskania wszystkiego, co ma obowiązek zapewnić pacjentowi Lekarz Rodzinny, poradnia specjalistyczna lub inne instytucje::
- porady ogólnolekarskiej;
- porady specjalistycznej;
- uzyskania pomocy socjalnej;
- wypisania recepty;
- uzyskanie zwolnienia lekarskiego;
- zmiany opatrunków;
- wykonania iniekcji;
- zdjęcia szwów z rany;
- zdjęcia opatrunków gipsowych;
- wymiany cewników, itp;
- badań – za/lub w zastępstwie podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej, prywatnych gabinetów lub poradni specjalistycznych.
SOR krok po kroku:
Po przybyciu do SOR wypełnij ankietę, która ułatwi i usprawni procedurę wstępnej oceny przedlekarskiej oraz w dalszym postepowaniu, proces rejestracji i przyjęcia.
Triaż (wstępna ocena przedlekarska) dokonywana jest niezwłocznie po zgłoszeniu się pacjenta do SOR.
Triaż kończony jest przyznaniem kodu/koloru. Przyznany kolor/kod informuje o przypuszczalnym czasie oczekiwania na poradę lekarską:
*- maksymalny czas, w którym powinien nastąpić pierwszy kontakt z lekarzem diagnozującym, po ustaleniu koloru w triażu.
Osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim mogą być kierowane ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do miejsc udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, tj.:
- do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zadeklarowanego przez pacjenta w dniach od poniedziałku do piątku od godziny 08:00 do godziny 18:00;
- do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w dni powszednie od godziny 18:00 do godziny 08:00 rano dnia następnego, natomiast w soboty, niedziele i święta całodobowo.
W dowolnym czasie przebywania w SOR, każda z osób może zostać przeniesiona ze wstępnie nadanego kodu, do innego (wyższego lub niższego priorytetu) w zależności od dynamiki zmiany stanu ogólnego. Powyższej zmiany dokonuje osoba segregująca, samodzielnie, bądź na zlecenie lekarza dyżurnego.
Zgodnie z dotychczasowym doświadczeniem Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych – najliczniejsi są pacjenci z grupy zielonej i niebieskiej. Z tego powodu czas oczekiwania tych pacjentów, zarówno na badanie lekarskie, jak i wykonanie niezbędnej diagnostyki oraz podjęcie końcowych decyzji jest najdłuższy.
Maksymalny czas na podjęcie decyzji o skierowaniu pacjenta ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do szpitala wynosi 24 godz.
Duży wpływ na wydłużenie tego czasu mają te osoby, które zgłaszają się do SOR zamiast do lekarza POZ i do poradni specjalistycznych – zwiększając liczbę oczekujących pacjentów.
- Nie denerwuj się czasem oczekiwania. Personel pamięta, że czekasz. Na czas oczekiwania ma wpływ wiele czynników: ilość pacjentów zarejestrowanych do danego lekarza, wywiad i badanie lekarskie, czas oczekiwania na wyniki badań, konieczna obserwacja w ramach pobytu w SOR, czas przygotowania dokumentów koniecznych do wypisu pacjenta do domu lub innej placówki leczniczej lub też przeniesienia do oddziału szpitalnego . Czas jest też potrzebny lekarzowi na podjęcie decyzji co do dalszego postępowania.
- Pamiętaj, że kolejność rejestracji nie ma związku z kolejnością wejścia do lekarza. Decyduje ocena stanu zdrowia i przyznany stopień w triażu.
- Przekierowanie do innego podmiotu opieki zdrowotnej może nastąpić, jeżeli osoba nie jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, a wymaga pomocy wykraczającej poza możliwości naszego Szpitala, np. porady ortopedy dziecięcego, okulisty czy laryngologa.
- Po wykonaniu niezbędnych procedur leczniczych i zabezpieczeniu funkcji życiowych, pacjent SOR – zależnie od wyjściowej przyczyny i stanu aktualnego – może zostać przekazany do innego oddziału w szpitalu, do innego szpitala, do poradni specjalistycznej, do Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub wypisany do domu – z odpowiednimi zaleceniami.
Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izba Przyjęć przyjmują pacjentów przez całą dobę.
Szpitalny Oddział Ratunkowy uzyskał certyfikat potwierdzający spełnianie wymagań wynikających z Ustawy o Ratownictwie Medycznym, wydanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
W godzinach 20:00-06:30 wejście główne do Szpitala jest zamknięte. Kobiety do porodu wchodzą wejściem H (przy SOR) i przez SOR przechodzą do Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.