Unia Europejska

Fundusze strukturalne są instrumentami Polityki Strukturalnej Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów UE. W ten sposób wpływa się na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii. Fundusze kierowane są do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE. W skład Unii wchodzą regiony dobrze rozwinięte, takie jak południowa Anglia, okolice Paryża, czy Holandia oraz te, których poziom rozwoju znacznie odbiega od “średniej europejskiej”. Są nimi Grecja, Irlandia, Portugalia, Północna Skandynawia i Południowe Włochy oraz nowe kraje członkowskie UE. Polityka Strukturalna i Fundusze mają pomóc władzom centralnym i regionalnym słabiej rozwiniętych regionów w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów gospodarczych.

Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. W latach 2014–2020 Unia Europejska przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro. Podział środków i kierunki ich wykorzystania był przedmiotem dyskusji i uzgodnień władz centralnych i samorządowych z różnymi partnerami.

Głównym kry­teri­um podzi­ału środ­ków finan­sowych Unii na poszczególne państ­wa członkowskie jest poziom pro­duk­tu kra­jowego brut­to (PKB) na mieszkań­ca. Regiony o poziomie PKB na mieszkań­ca w grani­cach 75% — 90% śred­niego poziomu uni­jnego zal­iczane są do regionów w okre­sie prze­jś­ciowym, a bardziej rozwinięte to te, których PKB na mieszkań­ca osią­ga 90% lub więcej śred­niej unijnej.Nasz poziom PKB na mieszkań­ca osią­ga niecałe 70% śred­niego poziomu UE. Tylko wojew­ództ­wo mazowieck­ie przekroczyło granicę 75% i znalazło się w grupie regionów lep­iej rozwiniętych.Poza obiek­ty­wnym kry­teri­um podzi­ału fun­duszy, jakim jest poziom PKB na mieszkań­ca, wielkość przyz­nanych dane­mu państ­wu środ­ków zależy od wielu innych czyn­ników i zawsze jest przed­miotem negoc­jacji z Komisją Europe­jską.

Najwięk­sze kwoty Pol­s­ka zain­wes­t­u­je w infra­struk­turę trans­portową (dro­gową i kole­jową), ale najwięk­szy wzrost wydatków nastąpi w sferze innowa­cyjnoś­ci i wspar­cia przed­siębior­ców. Nadal finan­sować będziemy inwest­y­c­je w ochronę środowiska i ener­getykę, a także pro­jek­ty z dziedziny kul­tu­ry, edukacji, zatrud­nienia czy prze­ci­wdzi­ała­nia wyk­lucze­niu społecznemu.Miasta wojew­ódzkie wraz z okala­ją­cy­mi je gmi­na­mi otrzy­ma­ją duże wspar­cie na real­iza­cję wspól­nych przed­sięwz­ięć w zakre­sie dostęp­noś­ci komu­nika­cyjnej. Pon­ad­to fun­dusze sfi­nan­su­ją inwest­y­c­je w mias­tach, zwłaszcza pro­jek­ty związane z kom­plek­sową rewital­iza­cją, eko­log­icznym trans­portem miejskim, gospo­darką niskoemisyjną. Wymo­giem UE jest również rozwój tzw. inteligent­nych spec­jal­iza­cji, czyli skupi­e­nie się poszczegól­nych regionów na wybranych pri­o­ry­te­tach poli­ty­ki innowa­cyjnej. Obok bezz­wrot­nych dotacji Unia Europe­js­ka udostęp­nia także tzw. instru­men­ty zwrotne, czyli poży­cz­ki i kredy­ty. Korzys­tać z nich mogą zarówno przed­siębior­cy, jak i samorządy. Per­spek­ty­wa na lata 2014–2020 będzie wdrażana w Polsce poprzez 6 kra­jowych pro­gramów oper­a­cyjnych zarządzanych przez Min­is­terst­wo Roz­wo­ju oraz 16 pro­gramów region­al­nych zarządzanych przez Urzędy Marsza­łkowskie.

W perspektywie programowej 2014 — 2020 Polska może korzystać ze wsparcia w ramach następujących funduszy unijnych:

  • Europe­js­ki Fun­dusz Roz­wo­ju Region­al­nego, z którego finan­sowane są przed­sięwz­ię­cia w regionach, których poziom roz­wo­ju znaczą­co odb­ie­ga od śred­niej roz­wo­ju w UE, a także w regionach, w których prowad­zone są duże dzi­ała­nia restruk­tu­ryza­cyjne  prze­myśle i zatrud­nie­niu. Środ­ki kierowane są w szczegól­noś­ci na finan­sowanie inwest­y­cji w infra­struk­turę i ochronę środowiska, rozwój małych i śred­nich przed­siębiorstw, tworze­nie nowych miejsc pra­cy poprzez inwest­y­c­je pro­duk­cyjne, dzi­ałal­ność badaw­c­zo-roz­wo­jową.
  • Europe­js­ki Fun­dusz Społeczny głównym celem fun­duszu jest wal­ka z bezrobo­ciem w kra­jach członkows­kich. Pieniądze z Europe­jskiego Fun­duszu Społecznego zwięk­sza­ją możli­wość zatrud­nienia i ksz­tałce­nia. Z jego środ­ków współ­fi­nan­sowana jest pomoc dla różnych regionów i grup społecznych, w szczegól­noś­ci dla osób zagrożonych ubóst­wem oraz dla ludzi młodych wchodzą­cych na rynek pra­cy.
  • Fun­dusz Spójnoś­ci jest to fun­dusz przez­nac­zony dla państw członkows­kich, których dochód nar­o­dowy brut­to (DNB) na mieszkań­ca wynosi mniej niż 90% śred­niej w UE. Jego celem jest zre­dukowanie różnic gospo­dar­czych i społecznych oraz pro­mowanie zrównoważonego roz­wo­ju głównie poprzez duże inwest­y­c­je w zakre­sie infra­struk­tu­ry trans­portowej i ochrony środowiska.
  • Europe­js­ki Fun­dusz Rol­ny na rzecz Roz­wo­ju Obszarów Wiejs­kich  celem Fun­duszu jest pro­moc­ja zrównoważonego roz­wo­ju obszarów wiejs­kich na tere­nie całej Wspól­no­ty w sposób kom­ple­men­tarny do instru­men­tów rynkowych.
  • Europe­js­ki Fun­dusz Rybac­ki, którego głównym celem jest racjon­al­na gospo­dar­ka żywy­mi zasoba­mi wód i poprawa efek­ty­wnoś­ci sek­to­ra ryback­iego oraz pod­niesie­nie konkuren­cyjnoś­ci rybact­wa i przetwórst­wa ryb­ne­go.

W sum­ie, poprzez te fun­dusze Unia Europe­js­ka planu­je przekazać do 2020 roku praw­ie połowę swego całego budże­tu (pon­ad 453 mld euro) na pomoc kra­jom członkowskim. Pozostała część wydatków Unii kierowana jest do real­iza­cji celów spec­jal­nych przez dodatkowe fun­dusze inwest­y­cyjne, w tym:

  • Fun­dusz Sol­i­darnoś­ci Unii Europe­jskiej  — zapew­nia wspar­cie w przy­pad­ku poważnych klęsk żywiołowych,
  • Instru­ment Pomo­cy Przedakcesyjnej — stanowi wspar­cie dla kra­jów kandy­du­ją­cych i dla potenc­jal­nych kandy­datów do UE.

Poza tym Unia wprowadz­iła cztery instru­men­ty finan­sowe:

  • JASPERS i JASMINE — finan­su­ją wspar­cie tech­niczne przy przy­go­towa­niu dużych pro­jek­tów infra­struk­tu­ral­nych,
  • JEREMIE — ułatwia małym i śred­nim przed­siębiorstwom (MŚP) dostęp do mikro­fi­nan­sowa­nia,
  • JESSICA — wspo­ma­ga rozwój obszarów miejs­kich.

Sposób funkcjonowa­nia fun­duszy określony jest przez jeden, wspól­ny dla wszys­t­kich państw członkows­kich zestaw przepisów. Mają one na celu zapewnie­nie, że środ­ki z Fun­duszy są wyko­rzysty­wane zgod­nie ze strate­gią Europa 2020. Przepisy zapew­ni­a­ją również lep­szą koor­dy­nację i spójną real­iza­cję przed­sięwz­ięć oraz jak najprost­szy dostęp do Fun­duszy dla potenc­jal­nych benefic­jen­tów.

Programy krajowe:

Inwestycje w zakresie AOS i POZ

Projekt Inwestycje w SPZZOZ w Wyszkowie i NZOZ POZ w Rząśniku, w zakresie AOS i POZ
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VI „Jakość życia”, Działania 6.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 3 584 362,00 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 1 783 211,20 zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 31 sierpień 2019 r.

 

W dniu 1 października 2018 r. została zawarta umowa nr RPMA.06.01.00–14-9994/17–00 pomiędzy Województwem Mazowieckim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, a Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie reprezentowanym przez Panią Cecylię Domżała o dofinansowanie projektu „Inwestycje w SPZZOZ w Wyszkowie i NZOZ POZ w Rząśniku, w zakresie AOS i POZ”

 

Informacje o Projekcie:

Potrze­ba real­iza­cji pro­jek­tu wyni­ka ze zdi­ag­no­zowanych prob­lemów o charak­terze wewnętrznym i sys­te­mowym, w tym, niewystar­cza­jące wyposaże­nie w sprzęt w sto­sunku do potrzeb pac­jen­tów. Z uwa­gi na ros­nące zapotrze­bowanie pac­jen­tów obję­tych środowiskowy­mi for­ma­mi opie­ki, konieczne sta­je się wyposaże­nie per­son­el w odpowied­ni sprzęt, którego defi­cyt wyni­ka z:

  1. a) koniecznoś­ci udoskonale­nia udo­god­nień dla osób niepełnosprawnych, celem ograniczenia ich bari­er w dostępie do usług medy­cznych;
  2. b) koniecznoś­ci dos­tosowa­nia pomieszczeń do potrzeb nowoczes­nych metod leczenia oraz zaku­pi­onego sprzę­tu,
  3. c) brak zdefin­iowanego, usys­tem­aty­zowanego mod­elu opie­ki koor­dynowanej, co wyni­ka m.in. z obec­nego braku sprzę­tu.

Pon­ad­to, dzię­ki ścisłej współpra­cy z NFZ opieka koor­dynowana będzie spój­na  z rozwiąza­ni­a­mi mod­e­lowy­mi opra­cow­any­mi na poziomie kra­jowym. Pro­jekt odpowia­da na wskazane prob­le­my i przy­czy­nia się do ich rozwiąza­nia. Dzię­ki zaku­pi­one­mu sprzę­towi SPZZOZ w Wyszkowie oraz NZOZ POZ w Rząśniku rozsz­erzy doty­chcza­sową dzi­ałal­ność — pac­jen­ci uzyska­ją możli­wość wykony­wa­nia badań, także spec­jal­isty­cznych. Nowe usłu­gi skierowane są do wszys­t­kich pac­jen­tów, nieza­leżnie od płci, wieku, w szczegól­noś­ci do osób starszych i z niepełnosprawnoś­ci­a­mi. Możli­we i realne stanie się prowadze­nie, przy współpra­cy z inny­mi pod­mio­ta­mi leczniczy­mi, opie­ki koor­dynowanej, zapew­ni­a­jącej kom­plek­sowość i ciągłość opie­ki, nastaw­ionej na wynik, z pac­jen­tem w cen­trum uwa­gi. Pro­jekt przewidu­je zakup sprzę­tu medy­cznego dla ambu­la­to­ryjnej opie­ki spec­jal­isty­cznej i pod­sta­wowej opie­ki zdrowot­nej. Pro­jekt prowad­zony jest w for­mule part­nerst­wa. Part­nerem jest NZOZ Prak­ty­ka Lekarza Rodzin­nego lek. med. Sła­womi­ra Majew­skiego.

 

Cele projektu:

Celem głównym pro­jek­tu jest poprawa jakoś­ci udziela­nia świad­czeń zdrowot­nych w obszarze POZ i AOS poprzez zakup nowoczes­nego sprzę­tu medy­cznego.

Cela­mi szczegółowy­mi pro­jek­tu są:

  1. Zakup sprzę­tu medy­cznego i unowocześnie­nie infra­struk­tu­ry tech­nicznej służącej do real­iza­cji świad­czeń zdrowot­nych z zakre­su POZ i AOS.
  2. Poprawa dostęp­noś­ci lud­noś­ci do świad­czeń zdrowot­nych z zakre­su POZ i AOS.
  3. Stworze­nie dogod­nych warunk­ów hos­pi­tal­iza­cji dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi.

Tabela. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary Ilość źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba wspar­tych pod­miotów leczniczych Szt. 2 Pro­tokół odbioru
Nakłady inwest­y­cyjne na zakup aparatu­ry medy­cznej 2 213 833,00 Pro­tokół odbioru
Licz­ba obiek­tów dos­tosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi Szt. 1 Pro­tokół odbioru
Licz­ba urządzeń aparatu­ry medycznej/ sprzę­tu medy­cznego zaku­pi­onych w pro­gramie Szt. 54 Pro­tokół odbioru

Tabela. Wskaźni­ki rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2020 r
źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Lud­ność obję­ta ulep­szony­mi usługa­mi zdrowot­ny­mi (CI 36) Szt./rok 2000 Dane z Rejestru Świad­czeń

 

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 znajdują się na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu

Mapa dotacji znajduje się na stronie: www.mapadotacji.gov.pl

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2014–2020

Poprawa efektywności energetycznej

Projekt Wspieranie efektywności energetycznej inteligentnego zarządzania energią i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym. Poprawa efektywności energetycznej oraz ograniczenie niskiej emisji w SPZZOZ w Wyszkowie
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej IV „Przejście na gospodarkę niskoemisyjną”, Działania 4.2 „Efektywność energetyczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 4 374 651,96 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 2 863 725,58 zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 30 czerwiec 2020 r.

 

W dniu 7 listopada 2018 r została zawarta umowa nr RPMA.04.02.00–14-a908/18–00 pomiędzy Województwem Mazowieckim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, a Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie reprezentowanym przez Panią Cecylię Domżała o dofinansowanie projektu pt. „Wspieranie efektywności energetycznej inteligentnego zarządzania energią i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym. Poprawa efektywności energetycznej oraz ograniczenie niskiej emisji w SPZZOZ w Wyszkowie”

 

Informacje o Projekcie:

Przed­miotem, a zarazem celem pro­jek­tu jest ter­mo­mod­ern­iza­c­ja wraz z wyko­rzys­taniem OZE i wymi­aną oświ­etle­nia na ener­gooszczędne 4 budynków wchodzą­cych w skład kom­plek­su Samodziel­nego Pub­licznego Zespołu Zakładów Opie­ki Zdrowot­nej w Wyszkowie. Przewidziane w pro­jek­cie dzi­ała­nia skutku­ją poprawą efek­ty­wnoś­ci ener­gety­cznej określonej dla energii koń­cowej o 58,46%. Dzię­ki real­iza­cji pro­jek­tu nastąpi zmniejsze­nie zapotrze­bowa­nia na energię, co poza wymierną korzyś­cią eko­nom­iczną związaną z obniże­niem kosztów eksploat­a­cyjnych, przy­czyni się do zmniejszenia iloś­ci zanieczyszczeń wprowadzanych do powi­etrza. Prace w pro­jek­cie pole­gać będą: na ocieple­niu ścian zewnętrznych, wymi­an­ie sto­lar­ki oki­en­nej i drzwiowej, ocieple­niu stropo­dachów, mod­ern­iza­cji insta­lacji c.o., mod­ern­iza­cji insta­lacji wenty­lacji, wymi­an­ie oświ­etle­nia na ener­gooszczędne, mon­tażu insta­lacji fotowoltaicznej.

Cele projektu:

SPZZOZ w Wyszkowie zgod­nie z Planem Gospo­dar­ki Niskoemisyjnej dla Gminy Wyszków staw­ia przed sobą trzy główne cele strate­giczne, jakim są redukc­ja emisji CO2, redukc­ja zuży­cia energii final­nej oraz wzrost udzi­ału energii pochodzącej ze źródeł odnaw­ial­nych. Dzi­ała­nia, które zostały założone pod­czas real­iza­cji pro­jek­tu przy­czynią się do rozwiąza­nia prob­lemów nie tylko w kwestii środowiska nat­u­ral­nego, ale także w dziedzinie ochrony zdrowia, warunk­ów hos­pi­tal­iza­cji, co będzie miało wymierny wpływ na poziom leczenia i pro­fi­lak­ty­ki.

Najważniejszy­mi cela­mi szczegółowy­mi przed­miotowego pro­jek­tu są:

  • zmniejsze­nie zapotrze­bowa­nia na energię,
  • zmniejsze­nie kosztów eksploat­a­cyjnych,
  • tworze­nie warunk­ów dla zrównoważonego roz­wo­ju regionu poprzez utrzy­manie jakoś­ci powi­etrza na tere­nie Gminy Wyszków,
  • wzrost jakoś­ci życia w region­ie poprzez poprawę jakoś­ci powi­etrza, dzię­ki zmniejsze­niu zapotrze­bowa­nia na pali­wa nieod­naw­ialne użytkowane na cele grzew­cze,
  • redukc­ja zanieczyszczeń do atmos­fery,
  • wyko­rzys­tanie energii pochodzącej ze źródeł odnaw­ial­nych,
  • poprawa warunk­ów użytkowa­nia obiek­tów użytecznoś­ci pub­licznej,

Korzyś­ci wynika­jące z real­iza­cji pro­jek­tu ksz­tał­tu­ją się następu­ją­co:

  • poprawa ter­moizo­la­cyjnoś­ci obiek­tów użytecznoś­ci pub­licznej (dos­tosowanie do obow­iązu­ją­cych norm ter­moizo­la­cyjnoś­ci),
  • poprawa jakoś­ci powi­etrza atmos­fer­ycznego poprzez ogranicze­nie emisji zanieczyszczeń do powi­etrza ( PM 10, SO2,NOx, Co, Co2,pył),
  • korzys­tanie z energii pochodzącej ze źródeł odnaw­ial­nych,
  • poprawa warunk­ów życia mieszkańców Gminy Wyszków,
  • poprawa warunk­ów ochrony zdrowia dla mieszkańców regionu
  • poprawa este­ty­ki otoczenia.

 

Tabela. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary Ilość źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba wybu­dowanych jed­nos­tek wyt­warza­nia energii elek­trycznej z OZE Szt. 2 Pro­tokół odbioru
Licz­ba zmod­ern­i­zowanych ener­gety­cznie budynków Szt. 4 Pro­tokół odbioru
Powierzch­nia użytkowa budynków pod­danych ter­mo­mod­ern­iza­cji m2 88 579,30 Pro­tokół odbioru
Powierzch­nia pole­ga­ją­ca zmi­an­ie sposobu ogrze­wa­nia m2 88 579,30 Pro­tokół odbioru
Dodatkowa zdol­ność wyt­warza­nia energii elek­trycznej i cieplnej w warunk­ach wysokosprawnej kogen­er­acji MW 0,04 odczy­ty z liczników, pro­tokoły odbioru
Dodatkowa zdol­ność wyt­warza­nia energii elek­trycznej i cieplnej w warunk­ach wysokosprawnej kogen­er­acji MWhe/rok 0,04 odczy­ty z liczników, pro­tokoły odbioru

Tabela. Wskaźni­ki rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2021 r
źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Ilość zaoszczęd­zonej energii cieplnej GJ/rok 4 095,49 Audyt ex-post oraz pro­tokół zdaw­c­zo-odbior­czy potwierdza­ją­cy wyko­nanie założeń zgod­nie z pro­jek­tem, audy­ta­mi oraz har­mono­gramem prac.
Ilość zaoszczęd­zonej energii elek­trycznej MWh/rok 331,98 Audyt ex-post oraz pro­tokół zdaw­c­zo-odbior­czy potwierdza­ją­cy wyko­nanie założeń zgod­nie z pro­jek­tem, audy­ta­mi oraz har­mono­gramem prac.
Pro­dukc­ja energii elek­trycznej z nowo wybu­dowanych insta­lacji wyko­rzys­tu­ją­cych OZE MWhe/rok 36,49 Odczy­ty z liczni­ka. Wyni­ki audy­tu ex post
Sza­cow­any roczny spadek emisji gazów cieplar­ni­anych (CI 34) tony równoważni­ka CO2/rok 815,38 Wyni­ki audy­ty ex post
Zmniejsze­nie zuży­cia energii koń­cowej w wyniku real­iza­cji pro­jek­tów GJ/rok 8 607,39 Wyni­ki audy­tu ex post
Zmniejsze­nie rocznego zuży­cia energii pier­wot­nej w budynkach pub­licznych (CI 32) kWh/rok 2 390 942 Wyni­ki audy­tu ex post
Pro­dukc­ja energii elek­trycznej z nowych mocy wytwór­czych insta­lacji wyko­rzys­tu­ją­cych OZE MWhe/rok 36,49 Odczy­ty z liczni­ka. Wyni­ki audy­tu ex post

 

 

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 znajdują się na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu

Mapa dotacji znajduje się na stronie: www.mapadotacji.gov.pl

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2014–2020

Wyposażenie w nowoczesną aparaturę medyczną

Projekt Wyposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w nowoczesną aparaturę medyczną
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VI „Jakość życia”, Działania 6.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 3 022 468,13 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 2 186 795,58 zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 31 grudzień 2020 r.

 

W dniu 7 listopada 2018 r została zawarta umowa nr RPMA.06.01.00–14-a297/18–00 pomiędzy Województwem Mazowieckim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, a Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie reprezentowanym przez Panią Cecylię Domżała o dofinansowanie projektu pt. „Wyposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w nowoczesną aparaturę medyczną”

 

Informacje o Projekcie:

Real­iza­c­ja pro­jek­tu ma na celu poprawę dostęp­noś­ci do nowoczes­nych metod leczenia na tere­nie powiatu wyszkowskiego i mias­ta Wyszków. Wyposaże­nie SPZZOZ w Wyszkowie w nowoczes­ną i innowa­cyjną aparaturę medy­czną zni­welu­je nierównoś­ci w dostępie do wysokospec­jal­isty­cznych usług medy­cznych oraz będzie miała zauważal­ny wpływ zarówno na pro­cesy lecznicze, jak i ter­apeu­ty­czne. Mając na względzie powyższe jed­noz­nacznie należy stwierdz­ić, iż zakres przed­sięwz­ię­cia wpisu­je się w CEL GŁÓWNY Planu Inwest­y­cyjnego dla Mias­ta Ostrołę­ki oraz sub­re­gionu ostrołęck­iego, który został sfor­mułowany jako: poprawa zewnętrznej i wewnętrznej dostęp­noś­ci potenc­jału mias­ta Ostrołę­ki i sub­re­gionu ostrołęck­iego poprzez jego rewital­iza­cję oraz pod­niesie­nie walorów użytecznoś­ci gospo­dar­czej, społecznej i środowiskowo-rekrea­cyjnej. Przed­staw­iony powyżej cel zostanie zre­al­i­zowany m.in. poprzez utworze­nie nowego rodza­ju usług w SPZZOZ w Wyszkowie, jakim będzie koor­dy­nac­ja dzi­ałań w zakre­sie zgod­nym z Pol­i­cy Paper oraz opub­likowany­mi przez Min­is­terst­wo Zdrowia mapa­mi potrzeb zdrowot­nych. Dzię­ki real­iza­cji inwest­y­cji poprawi się jakość życia pac­jen­tów z choroba­mi cywiliza­cyjny­mi, zarówno lec­zonych w zakre­sie opie­ki szpi­tal­nej, jak i ambu­la­to­ryjnej. Pro­jekt przy­czyni się do ogranicza­nia ist­nieją­cych nierównoś­ci w zdrow­iu również w aspekcie real­iza­cji w gru­pach wiekowych poniżej 5 lat oraz 60+, a także osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi. W ramach real­iza­cji pro­jek­tu zostanie zaku­pi­ony sprzęt medy­czny (16 szt.) w tym tomo­graf kom­put­erowy.

Cele projektu:

Celem głównym pro­jek­tu jest poprawa jakoś­ci udziela­nia świad­czeń zdrowot­nych poprzez zakup nowoczes­nego sprzę­tu medy­cznego.

Cela­mi szczegółowy­mi pro­jek­tu są:

  1. Zakup sprzę­tu medy­cznego i unowocześnie­nie infra­struk­tu­ry tech­nicznej służącej do real­iza­cji świad­czeń zdrowot­nych.
  2. Poprawa dostęp­noś­ci lud­noś­ci do świad­czeń zdrowot­nych.
  3. Stworze­nie dogod­nych warunk­ów hos­pi­tal­iza­cji dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi.

Tabela. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary Ilość źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba wspar­tych pod­miotów leczniczych Szt. 1 Pro­tokół odbioru
Nakłady inwest­y­cyjne na zakup aparatu­ry medy­cznej 2 863 200,00 Pro­tokół odbioru
Licz­ba urządzeń aparatu­ry medycznej/ sprzę­tu medy­cznego zaku­pi­onych w pro­gramie Szt. 16 Pro­tokół odbioru

Tabela. Wskaźni­ki rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2021 r
źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Lud­ność obję­ta ulep­szony­mi usługa­mi zdrowot­ny­mi (CI 36) Szt./rok 4000 Dane z Rejestru Świad­czeń

 

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 znajdują się na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu

Mapa dotacji znajduje się na stronie: www.mapadotacji.gov.pl

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2014–2020





Oddział Kardiologiczny i Oddział Chorób Wewnętrznych

Projekt „Poprawa jakości życia mieszkańców subregionu ostrołęckiego poprzez doposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w zakresie infrastruktury szpitalnej służącej diagnozowaniu i leczeniu chorób kardiologicznych oraz onkologicznych
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VI „Jakość życia” Działania 6.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 14 303 872,45 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 5 342 174,84 zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 30 września 2019 r.

 

W dniu 2 maja 2018 r. została zawarta umowa nr RPMA.06.01.00–14-8612/17–00 pomiędzy Województwem Mazowieckim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, a Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie reprezentowanym przez Panią Cecylię Domżała o dofinansowanie projektu „Poprawa jakości życia mieszkańców subregionu ostrołęckiego poprzez doposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w zakresie infrastruktury szpitalnej służącej diagnozowaniu i leczeniu chorób kardiologicznych oraz onkologicznych”

 

Informacje o Projekcie:

Pro­jekt doty­czy wyposaże­nia Odd­zi­ału Kar­di­o­log­icznego i Odd­zi­ału Wewnętrznego w SPZZOZ Wyszków w sprzęt medy­czny, wraz z wyko­naniem niezbęd­nych prac budowlanych i remon­towych w celu dos­tosowa­nia pomieszczeń do zaku­pi­onego sprzę­tu. Zaku­pi­ony sprzęt służył będzie real­iza­cji świad­czeń z zakre­su kar­di­ologii i onkologii. W ramach pro­jek­tu, zwłaszcza dzi­ałań kon­sol­i­da­cyjnych oraz opie­ki koor­dynowanej Wniosko­daw­ca będzie współpra­cow­ał w ramach opie­ki koor­dynowanej oraz dzi­ałań kon­sol­i­da­cyjnych
z następu­ją­cy­mi pod­mio­ta­mi:

  1. Cen­trum Medy­czne im. Bitwy Warsza­wskiej 1920r w Radzyminie (ob. miejs­ki)
  2. NZOZ Prak­ty­ka Lekarza Rodzin­nego lek. med. Bogu­miła Czaplic­ka (ob. wiejs­ki)
  3. NZOZ Prak­ty­ka Lekarza Rodzin­nego lek. med. Sła­womir Majew­s­ki (ob. wiejs­ki)
  4. NZOZ Wiaczesław Gryszkiewicz w Zabrodz­iu (ob. wiejs­ki)
  5. NZOZ lek. med. Agniesz­ka Mick­iewicz-Maciejew­s­ka (ob. wiejs­ki)
  6. NZOZ Przy­chod­nia Lekars­ka w Brańszczyku (ob. wiejs­ki)

SPZZOZ w Wyszkowie posi­a­da pod­pisane umowy z ww pod­mio­ta­mi, wynika­jące ze współpra­cy w ramach pro­jek­tu „E‑usługi w SPZZOZ w Wyszkowie”

Cele projektu:

Celem głównym pro­jek­tu jest poprawa jakoś­ci udziela­nia świad­czeń zdrowot­nych w obszarze kar­di­ologii i onkologii poprzez zakup nowoczes­nego sprzę­tu medy­cznego i przys­tosowa­nia pomieszczeń szpi­tal­nych. Cela­mi szczegółowy­mi pro­jek­tu są:

  1. Zakup sprzę­tu medy­cznego i unowocześnie­nie infra­struk­tu­ry tech­nicznej służącej do real­iza­cji świad­czeń zdrowot­nych z zakre­su kar­di­ologii i onkologii.
  2. Poprawa dostęp­noś­ci lud­noś­ci do świad­czeń zdrowot­nych z zakre­su kar­di­ologii i onkologii.
  3. Stworze­nie dogod­nych warunk­ów hos­pi­tal­iza­cji dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi.

Tabela. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary Ilość źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba wspar­tych pod­miotów leczniczych Szt. 1 Fak­tu­ry, Pro­tokoły odbioru
Nakłady inwest­y­cyjne na zakup aparatu­ry medy­cznej zł. 4 429 920,00 Fak­tu­ry, Pro­tokoły odbioru
Licz­ba urządzeń aparatu­ry medycznej/ sprzę­tu medy­cznego zaku­pi­onych w pro­gramie Szt. 164 Fak­tu­ry, Pro­tokoły odbioru
Licz­ba pro­jek­tów, w których sfi­nan­sowano kosz­ty racjon­al­nych usprawnień dla osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi Szt. 1 Fak­tu­ry, Pro­tokoły odbioru

Tabela. Wskaźni­ki rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2019 r
źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Lud­ność obję­ta ulep­szony­mi usługa­mi zdrowot­ny­mi (CI 36) Szt./rok 73 951,00 Dane z Rejestru Świad­czeń

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 znajdują się na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2014–2020

E‑Usługi

Projekt „E‑usługi w SPZZOZ w Wyszkowie”
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Wzrost e‑potencjału Mazowsza” Działania 2.1
„E‑usługi” Poddziałania 2.1.1 „E ‑usługi dla Mazowsza” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 3 576 701,51 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 2 861 361,20 zł
Wkład własny: 715 340,31zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 31 grudzień 2017 r.

 

W dniu 22 czerwca 2016 r. została zawarta umowa nr UDA-RPMA.02.01.01–14-0958/15–00 pomiędzy Województwem Mazowieckim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, a Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie reprezentowanym przez Panią Cecylię Domżała o dofinansowanie projektu „E‑usługi  w SPZZOZ w Wyszkowie”

Informatyzacja

Informacje o Projekcie:

Pro­jekt doty­czy infor­matyza­cji w SPZZOZ Wyszków w zakre­sie opro­gramowa­nia niezbęd­nego do funkcjonowa­nia jed­nos­t­ki, w tym wdroże­nia elek­tron­icznej doku­men­tacji medy­cznej i usług on-line, wspo­ma­ga­ją­cych obsługę pac­jen­ta. Pro­jekt jest prowad­zony w for­mule part­nerst­wa. Part­nera­mi są:

  1. Cen­trum Medy­czne im. Bitwy Warsza­wskiej 1920r w Radzyminie (ob. miejs­ki)
  2. NZOZ Prak­ty­ka Lekarza Rodzin­nego lek. med. Bogu­miła Czaplic­ka (ob. wiejs­ki)
  3. NZOZ Prak­ty­ka Lekarza Rodzin­nego lek. med. Sła­womir Majew­s­ki (ob. wiejs­ki)
  4. NZOZ Wiaczesław Gryszkiewicz w Zabrodz­iu (ob. wiejs­ki)
  5. NZOZ lek. med. Agniesz­ka Mick­iewicz-Maciejew­s­ka (ob. wiejs­ki)
  6. NZOZ Przy­chod­nia Lekars­ka w Brańszczyku (ob. wiejs­ki)
  7. Celem part­nerst­wa jest wspólne przy­go­towanie, koor­dy­nac­ja oraz przy­go­towanie rozwiązań dla potrzeb real­iza­cji pro­jek­tu w ramach Dzi­ała­nia 2.1 E– usłu­gi, podzi­ałanie 2.1.1 E‑usługi dla Mazowsza, którego rezul­tatem będzie efek­ty­w­na infor­matyza­c­ja jed­nos­t­ki przy wyko­rzys­ta­niu środ­ków komu­nikacji elek­tron­icznej i wyt­worze­nie e‑usług dla pac­jen­tów Part­nerów i Lid­era Pro­jek­tu, umożli­wia­ją­ca stronom umowy między inny­mi wgląd do doku­men­tacji medy­cznej oraz możli­wość korzys­ta­nia z e‑usług Part­nera i Lid­era.

Cele projektu:

Głównym celem pro­jek­tu jest zakup i wdroże­nie rozwiąza­nia pozwala­jącego na  zwięk­sze­nie licz­by oraz jakoś­ci usług, udostęp­ni­anych w formie elek­tron­icznej przez Wniosko­daw­cę. Cela­mi szczegółowy­mi pro­jek­tu są:

  1. Wdroże­nie zin­te­growanego sys­te­mu do wspo­ma­gania real­iza­cji świad­czeń zdrowot­nych, uwzględ­ni­a­jąc usłu­gi świad­c­zone on-line.
  2. Wdroże­nie sys­te­mu elek­tron­icznej doku­men­tacji medy­cznej
  3. Wdroże­nie rozwiązań zapew­ni­a­ją­cych zwięk­sze­nie poziomu zabez­pieczeń sys­temów infor­maty­cznych.
  4. Dos­tosowanie infra­struk­tu­ry tech­nicznej do potrzeb wdrażanego opro­gramowa­nia.

Tabela. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary Ilość źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba baz danych udostęp­nionych on-line przez API Szt. 1 Pro­tokół odbioru
Licz­ba pod­miotów, które udostęp­niły on-line infor­ma­c­je sek­to­ra pub­licznego Szt. 1 Pro­tokół odbioru
Licz­ba udostęp­nionych on-line doku­men­tów zaw­ier­a­ją­cych infor­ma­c­je sek­to­ra pub­licznego Szt. 5 Pro­tokół odbioru
Licz­ba uru­chomionych sys­temów tele­in­for­maty­cznych w pod­mio­tach wykonu­ją­cych zada­nia pub­liczne Szt. 1 Pro­tokół odbioru
Licz­ba usług pub­licznych udostęp­nionych on-line o stop­niu dojrza­łoś­ci co najm­niej 4 — transakc­ja Szt. 10 Pro­tokół odbioru
Licz­ba utwor­zonych API Szt. 1 Pro­tokół odbioru
Przestrzeń dyskowa ser­werowni Tb 24 Pro­tokół odbioru

Tabela. Wskaźni­ki rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2018 r źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba jed­nos­tek sek­to­ra pub­licznego korzys­ta­ją­cych z utwor­zonych aplikacji lub usług tele­in­for­maty­cznych Szt./rok 7 Umowa part­ner­s­ka
Licz­ba pobrań/uruchomień aplikacji opar­tych na ponownym wyko­rzys­ta­niu infor­ma­cji sek­to­ra pub­licznego i e‑usług pub­licznych szt./rok 2000 Dane z logów sys­te­mu

 

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 znajdują się na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu

Mapa dotacji znajduje się na stronie: www.mapadotacji.gov.pl

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2014–2020

Zakup urządzeń medycznych do SPZZOZ w Wyszkowie

Projekt „Zakup urządzeń medycznych do SPZZOZ w Wyszkowie” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 846 401,73 zł
Wydatki kwalifikowalne: 710 123.10 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 603 604.63 zł
Wkład własny: 242 797.10 zł

 

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013, Priorytet VII „Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego”, Działanie 7.1. „Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia” – zakup innowacyjnego sprzętu w placówkach ochrony zdrowia.

W dniu 30 lipca 2015 r. została podpisana umowa nr RPMA.07.01.00–14-002/15–00 o dofinansowanie projektu „Zakup urządzeń medycznych do SPZZOZ w Wyszkowie

 

Informacje o Projekcie:

Przed­miotem pro­jek­tu jest poprawa dostęp­noś­ci i jakoś­ci opie­ki zdrowot­nej w Powiecie Wyszkowskim, poprzez zakup sprzę­tu i aparatu­ry medy­cznej.

Zasad­niczym celem pro­jek­tu jest poprawa zdol­noś­ci SPZZOZ w Wyszkowie do wykony­wa­nia usług w ramach gwaran­towanych przez państ­wo świad­czeń zdrowot­nych poprzez zakup nowoczes­nej aparatu­ry i sprzę­tu medy­cznego.
Dzię­ki doposaże­niu Zakładu w nowoczesne urządzenia medy­czne możli­we będzie:

  • dos­tosowanie placów­ki do obow­iązu­ją­cych stan­dard­ów i przepisów prawa,
  • unowocześnie­nie bazy diag­nos­ty­cznej i ter­apeu­ty­cznej,
  • umożli­wie­nie niepełnosprawnym dostępu do sprzę­tu medy­cznego i badań
  • pod­niesie­nie jakoś­ci świad­c­zonych usług medy­cznych,
  • poprawa dostęp­noś­ci do wysok­iej jakoś­ci urządzeń medy­cznych niezbęd­nych do skutecznej
  • diag­nos­ty­ki a szczegól­nie leczenia,
  • poprawa trafnoś­ci diag­nozy będącej pri­o­ry­tetem decy­du­ją­cym o pode­j­mowanym sposo­bie
  • leczenia oraz skutecznoś­ci leczenia,
  • poprawa dostęp­noś­ci usług medy­cznych dla korzys­ta­ją­cych z usług SPZZOZ w Wyszkowie
  • w szczegól­noś­ci mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego,
  • korzys­tanie z kom­plek­sowej diag­nos­ty­ki i leczenia bez koniecznoś­ci dojaz­du do odd­alonych
  • ośrod­ków spec­jal­isty­cznych,
  • skróce­nie cza­su oczeki­wa­nia na zabie­gi i bada­nia,
  • poprawa dostęp­noś­ci do nowoczes­nych pro­ce­dur medy­cznych i metod diag­nos­ty­cznych,
  • wdroże­nie ener­gooszczęd­nych i nowoczes­nych tech­nologii

Cele te zostaną osiągnięte poprzez zakup:

 

Nazwa urządzenia Data zakupu Ilość
Kar­diomon­i­tor noworod­kowy 22.10.2008 1
Polomierz kine­ty­czny 29.05.2008 1
Holter ciśnieniowy 03.12.2008 1
Holter EKG 03.12.2008 1
Myj­ka Endoskopowa 20.02.2009 2
Kol­poskop 13.03.2009 1
Kar­diotoko­graf 30.03.2009 1
Ssak elek­tryczny 30.03.2009 1
Lam­pa szczeli­nowa 15.04.2009 1
Holter EKG 30.04.2009 1
Holter EKG 30.04.2009 1
Kar­diomon­i­tor 30.06.2009 1
Laser biosty­mu­la­cyjne 31.12.2009 2
Mul­ti­tron­ic 31.12.2009 2
Aparat do ter­apii polem mag­ne­ty­cznym 22.03.2010 1
Mikrowier­tar­ka z oprzyrzą­dowaniem 31.05.2010 1
Aparat nerkoza­stępczy 30.06.2010 1
Urządze­nie do suchego rozm­raża­nia 30.07.2010 1
Zestaw do radi­ografii — ucyfrowie­nie 30.08.2010 1
Res­pi­ra­tor Vela Plus 31.12.2010 1
Pom­pa strzykawkowa 10.05.2011 8
Kar­diotoko­graf z opcją ciąży bliź­ni­aczej 18.05.2011 1
Wózek do trans­portu chorych 18.05.2011 2
Inku­ba­tor 20.06.2011 1
Mon­i­tor trans­portowy 20.06.2011 1
Mul­ti­tron­ic 30.06.2011 1
Myj­nia 19.07.2011 1
Wózek do trans­portu i mycia chorych 30.09.2011 1
Myj­nia automaty­cz­na 29.08.2012 1
Diop­tro­mierz 24.04.2012 1

 

Zakup sprzę­tu poz­woli uzu­pełnić lub wymienić wyek­sploa­towany sprzęt medy­czny na bardziej nowoczes­ny i spec­jal­isty­czny, co w kon­sek­wencji gwaran­tu­je lep­szą jakość usług medy­cznych, dal­sze kon­trak­towanie obec­nie real­i­zowanych umów zawartych z Nar­o­dowym Fun­duszem Zdrowia, a nawet rozsz­erze­nie wach­larza pro­ce­dur medy­cznych w następ­nym kontraktowaniu.Realizacja pro­jek­tu w sposób bezpośred­ni wpłynie na poprawę jakoś­ci usług medy­cznych świad­c­zonych przez szpi­tal w Wyszkowie. Odd­zi­ały­wanie pro­jek­tu ma charak­ter pon­ad­lokalny, gdyż doty­czy szpi­ta­la pub­licznego, który bezpośred­nio obe­j­mu­je swym zasięgiem 6 gmin. Pon­ad­lokalne odd­zi­ały­wanie pro­jek­tu związane jest z tym, że część mieszkańców sąsied­nich powiatów, szczegól­nie z gmin sąsiadu­ją­cych, korzys­ta z usług Samodziel­nego Pub­licznego Zespołu Zakładów Opie­ki Zdrowot­nej w Wyszkowie, gdyż do roku 1998, czyli do momen­tu pow­sta­nia powiatów korzys­tali oni z usług szpi­ta­la w Wyszkowie.Położenie mias­ta Wyszków przy drodze kra­jowej S8 i nr 62 powodu­je, że obsługi­wani są pac­jen­ci również z całego kra­ju,  którzy ulegli na przykład wypad­kom. W szpi­talu leczeni są również mieszkań­cy Warsza­wy, którzy w okre­sie wiosenno/letnio/jesiennym prze­by­wa­ją na dzi­ałkach rekrea­cyjnych w powiecie wyszkowskim. Pon­ad­to w Wyszkowie funkcjonu­ją wyższe uczel­nie, gdzie stu­den­ci uczel­ni  korzys­ta­ją z usług medy­cznych SPZZOZ w Wyszkowie.

Pro­jekt bezpośred­nio przy­czy­nia się do real­iza­cji celu głównego Pri­o­ry­te­tu VII Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2007–2013 – Tworze­nie i poprawa warunk­ów dla roz­wo­ju kap­i­tału ludzkiego jakim jest poprawa dostęp­noś­ci i jakoś­ci infra­struk­tu­ry o charak­terze społecznym oraz celu szczegółowego, jakim jest poprawa dostęp­noś­ci i jakoś­ci opie­ki zdrowot­nej.

Tabela 1. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary Ilość źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba doposażonych
insty­tucji ochrony zdrowia
szt. 1 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru
Licz­ba zaku­pi­onego spec­jal­isty­czne
go medy­cznego sprzę­tu: endoskopy
szt. 1 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru
Licz­ba zaku­pi­onego spec­jal­isty­czneg
o medy­cznego sprzę­tu: aparaty RTG
szt. 1 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru
Licz­ba zaku­pi­onego wyposaże­nia dla obiek­tów
infra­struk­tu­ry służącej ochronie zdrowia i życia
i życia
szt. 41 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru

Tabela 2. Wskaźni­ki rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2013 źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba pac­jen­tów korzys­ta­ją­cych
z infra­struk­tu­ry ochrony zdrowia
Osoby/rok 155.197 Dane z Rejestru Świad­czeń
Przewidy­wana całkowi­ta licz­ba bezpośred­nio
utwor­zonych nowych etatów (EPC) dla kobi­et
szt 4 Umowy o pracę
Przewidy­wana całkowi­ta licz­ba bezpośred­nio utwor­zonych nowych etatów (EPC) dla mężczyzn szt 7 Umowy o pracę
Przewidy­wana całkowi­ta licz­ba bezpośred­nio utwor­zonych nowych etatów (EPC) szt 11 Umowy o pracę
Potenc­jal­na licz­ba spec­jal­isty­cznych badań medy­cznych, które zostaną wyko­nane zaku­pi­onym sprzętem szt./rok 20.000 Dane z Rejestru Świad­czeń

 

Infor­ma­c­je źródłowe na tem­at Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2007–2013 zna­j­du­ją się na stron­ie: www.mazowia.eu

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2007–2013

Doposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w aparaturę i sprzęt medyczny

Projekt „Doposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w aparaturę i sprzęt medyczny” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 1 176 000,00 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej (85%): 999 600,00 zł
Wkład własny (15%): 176 400,00 zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 30 wrzesień 2015 r.

 

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013, Priorytet VII „Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego”, Działanie 7.1. „Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia” – zakup innowacyjnego sprzętu w placówkach ochrony zdrowia.

W dniu 5 czerwca 2015 r. została podpisała umowa nr RPMA.07.01.00–14-003/15–00 o dofinansowanie projektu „Doposażenie SPZZOZ w Wyszkowie w aparaturę i sprzęt medyczny

 

Informacje o Projekcie:

Pod­sta­wowe dzi­ała­nia pro­jek­tu obe­j­mu­ją zakupy wyposaże­nia i aparatu­ry medy­cznej oraz związane z tym prace insta­la­torskie oraz mon­tażowe. Pon­ad­to ele­mentem pro­jek­tu będą szkole­nia per­son­elu medy­cznego w zakre­sie obsłu­gi nowo zaku­pi­onego sprzę­tu i aparatu­ry wysokospec­jal­isty­cznej.

Zasad­niczym celem pro­jek­tu jest poprawa zdol­noś­ci SPZZOZ w Wyszkowie do wykony­wa­nia usług w ramach gwaran­towanych przez państ­wo świad­czeń zdrowot­nych poprzez zakup nowoczes­nej aparatu­ry i sprzę­tu medy­cznego.

 

Dzięki doposażeniu Zakładu w nowoczesne urządzenia medyczne możliwe będzie:

  • dos­tosowanie placów­ki do obow­iązu­ją­cych stan­dard­ów i przepisów prawa,
  • unowocześnie­nie bazy diag­nos­ty­cznej i ter­apeu­ty­cznej,
  • umożli­wie­nie niepełnosprawnym dostępu do sprzę­tu medy­cznego i badań
  • pod­niesie­nie jakoś­ci świad­c­zonych usług medy­cznych,
  • poprawa dostęp­noś­ci do wysok­iej jakoś­ci urządzeń medy­cznych niezbęd­nych do skutecznej diag­nos­ty­ki a szczegól­nie leczenia,
  • poprawa trafnoś­ci diag­nozy będącej pri­o­ry­tetem decy­du­ją­cym o pode­j­mowanym sposo­bie leczenia oraz skutecznoś­ci leczenia,
  • poprawa dostęp­noś­ci usług medy­cznych dla korzys­ta­ją­cych z usług SPZZOZ w Wyszkowie w szczegól­noś­ci mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego,
  • korzys­tanie z kom­plek­sowej diag­nos­ty­ki i leczenia bez koniecznoś­ci dojaz­du do odd­alonych ośrod­ków spec­jal­isty­cznych,
  • skróce­nie cza­su oczeki­wa­nia na zabie­gi i bada­nia,
  • poprawa dostęp­noś­ci do nowoczes­nych pro­ce­dur medy­cznych i metod diag­nos­ty­cznych,
  • wdroże­nie ener­gooszczęd­nych i nowoczes­nych tech­nologii

Cele te zostaną osiągnięte poprzez zakup:

  • na Blok Oper­a­cyjny :
      • śró­d­op­er­a­cyjnego aparatu rentgenowskiego z ramie­niem C
      • stołu oper­a­cyjnego do zabiegów w zakre­sie chirurgii ura­zowej i orto­pe­dii
      • laparoskopu
      • his­teroskopu oper­a­cyjnego
  • do Odd­zi­ału Anestezjologii I Inten­sy­wnej Ter­apii
      • dwóch zestawów po 6 sztuk pomp infuzyjnych na statywach ze stacją doku­jącą
      • bron­chofiberoskopu
  • do Odd­zi­ału Kar­di­o­log­icznego, w tym podod­dzi­ału inten­sy­wnego nad­zoru kar­di­o­log­icznego
    • czterech kar­diomon­i­torów
    • dwóch zestawów po 4 sztu­ki pomp infuzyjnych na statywach ze stacją doku­jącą
    • trzech rejes­tra­torów EKG Holter
  1. do Porad­ni Okulisty­cznej
    • aparatu GDX
    • do Porad­ni Laryn­go­log­icznej
    • tym­pa­nometru
  2. do Pra­cowni Endoskopowej
    • videogas­troskopu

Zakup sprzę­tu poz­woli uzu­pełnić lub wymienić wyek­sploa­towany sprzęt medy­czny na bardziej nowoczes­ny i spec­jal­isty­czny, co w kon­sek­wencji gwaran­tu­je lep­szą jakość usług medy­cznych, dal­sze kon­trak­towanie obec­nie real­i­zowanych umów zawartych z Nar­o­dowym Fun­duszem Zdrowia, a nawet rozsz­erze­nie wach­larza pro­ce­dur medy­cznych w następ­nym kon­trak­towa­niu.

Real­iza­c­ja pro­jek­tu w sposób bezpośred­ni wpłynie na poprawę jakoś­ci usług medy­cznych świad­c­zonych przez szpi­tal w Wyszkowie. Odd­zi­ały­wanie pro­jek­tu ma charak­ter pon­ad­lokalny, gdyż doty­czy szpi­ta­la pub­licznego, który bezpośred­nio obe­j­mu­je swym zasięgiem 6 gmin. Pon­ad­lokalne odd­zi­ały­wanie pro­jek­tu związane jest z tym, że część mieszkańców sąsied­nich powiatów, szczegól­nie z gmin sąsiadu­ją­cych, korzys­ta z usług Samodziel­nego Pub­licznego Zespołu Zakładów Opie­ki Zdrowot­nej w Wyszkowie, gdyż do roku 1998, czyli do momen­tu pow­sta­nia powiatów korzys­tali oni z usług szpi­ta­la w Wyszkowie.

Położe­nie mias­ta Wyszków przy drodze kra­jowej S8 i nr 62 powodu­je, że obsługi­wani są pac­jen­ci również z całego kra­ju,  którzy ulegli na przykład wypad­kom. W szpi­talu leczeni są również mieszkań­cy Warsza­wy, którzy w okre­sie wiosenno/letnio/jesiennym prze­by­wa­ją na dzi­ałkach rekrea­cyjnych w powiecie wyszkowskim. Pon­ad­to w Wyszkowie funkcjonu­ją wyższe uczel­nie, gdzie stu­den­ci uczel­ni  korzys­ta­ją z usług medy­cznych SPZZOZ w Wyszkowie.

Pro­jekt bezpośred­nio przy­czy­nia się do real­iza­cji celu głównego Pri­o­ry­te­tu VII Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2007–2013 – Tworze­nie i poprawa warunk­ów dla roz­wo­ju kap­i­tału ludzkiego jakim jest poprawa dostęp­noś­ci i jakoś­ci infra­struk­tu­ry o charak­terze społecznym oraz celu szczegółowego, jakim jest poprawa dostęp­noś­ci i jakoś­ci opie­ki zdrowot­nej.

Tabela 1. Wskaźni­ki pro­duk­tu

pro­dukt jed­nos­t­ka miary ilość źródło  infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba doposażonych  insty­tucji ochronu zdrowia szt. 1 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru
Licz­ba zaku­pi­onego spec­jal­isty­cznego medy­cznego sprzę­tu: endoskopy szt. 2 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru
Licz­ba zaku­pi­onego spec­jal­isty­cznego medy­cznego sprzę­tu: aparaty RTG szt. 1 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru
Licz­ba zaku­pi­onego wyposaże­nia dla obiek­tów
infra­struk­tu­ry służącej ochronie zdrowia i życia
szt. 19 Fak­tu­ry zakupu, pro­tokoły odbioru

Tabela 2. Wskaźnik rezul­tatu

rezul­taty jed­nos­t­ka miary 2016 źródło infor­ma­cji o wskaźniku
Licz­ba pac­jen­tów korzys­ta­ją­cych
z infra­struk­tu­ry ochrony zdrowia
Osoby/rok 155.197 Dane z Sys­te­mu Infor­ma­cji Medy­cznej
Potenc­jal­na licz­ba spec­jal­isty­cznych badań medy­cznych, które zostaną wyko­nane zaku­pi­onym sprzętem szt./rok 5.000 Dane z Sys­te­mu Infor­ma­cji Medy­cznej

 

Doposaże­nie SPZZOZ w Wyszkowie w aparaturę i sprzęt medy­czny” wyko­nane dzię­ki wspar­ciu i zaan­gażowa­niu finan­sowym Powiatu Wyszkowskiego w real­iza­cję Pro­jek­tu


Infor­ma­c­je źródłowe na tem­at Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2007–2013 zna­j­du­ją się na stron­ie: www.mazowia.eu

Pro­jekt współ­fi­nan­sowany przez Unię Europe­jską ze środ­ków Europe­jskiego Fun­duszu Roz­wo­ju Region­al­nego w ramach Region­al­nego Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wojew­ództ­wa Mazowieck­iego 2007–2013

 

Projekt „Informatyzacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

 

Nazwa Projektu: Informatyzacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Numer Projektu: Z/2.14/I/1.5/1901/05

Program operacyjny: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego na lata 2004–2006

Priorytet 1: Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów

Działanie 1.5 Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego

 

W dniu 31 października 2006 r. Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie zawarła umowę Nr Z/2.14/I/1.5/1901/05/U/98/06 z Wojewodą Mazowieckim o dofinansowanie Projektu „Informatyzacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie”.

 

Źródła finansowania (PLN):

Całkowi­ta wartość pro­jek­tu: 1 259 128,21
Kosz­ty kwal­i­fikowane: 1 123 716,06
Kosz­ty niek­wal­i­fikowane: 135 412,15
Europe­js­ki Fun­dusz Roz­wo­ju Region­al­nego:
50% kosztów kwal­i­fikowanych  561 858,03
Środ­ki własne:
50% kosztów kwal­i­fikowanych i 100% kosztów niek­wal­i­fikowanych 697 270,18

Czas real­iza­cji Pro­jek­tu

Planowany ter­min rozpoczę­cia real­iza­cji Pro­jek­tu 19 kwiet­nia 2007 r.
Planowany ter­min zakończenia real­iza­cji Pro­jek­tu 31 październi­ka 2007 r.
Zakończe­nie finan­sowe real­iza­cji Pro­jek­tu 30 listopa­da 2007 r.

 

Opis Projektu:

Przed­miotem Pro­jek­tu jest wdroże­nie kom­plek­sowego sys­te­mu infor­maty­cznego w Samodziel­nym Pub­licznym Zes­pole Zakładów Opie­ki Zdrowot­nej w Wyszkowie (w budynkach zlokali­zowanych przy uli­cy Komisji Edukacji Nar­o­dowej). Wdrożony sys­tem infor­maty­czny ma zaw­ier­ać zin­te­growane wza­jem­nie mod­uły: medy­czny i admin­is­tra­cyjny. Oba mod­uły stanow­ią nieroz­er­wal­na całość, pon­ad­to mod­uł admin­is­tra­cyjny ma wspier­ać część medy­czną, służy m.in. do rozlicza­nia kosztów leczenia. Sys­tem będzie dzi­ałał w opar­ciu o jed­ną, zin­te­growaną, wielo­dostęp­ną i rela­cyjną bazę danych będzie miał możli­wość pra­cy użytkowej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygod­niu. Sys­tem ma połączyć wszys­tkie komór­ki orga­ni­za­cyjne szpi­ta­la w jed­ną sieć kom­put­erową.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje:

  1. dostawę i insta­lację opro­gramowa­nia,
  2. insta­lację sys­te­mu infor­maty­cznego,
  3. zakup i insta­lację sprzę­tu,
  4. wyko­nanie sieci kom­put­erowej.

W wyniku real­iza­cji pro­jek­tu pow­staną następu­jące pro­duk­ty:
Licz­ba punk­tów dostępowych w sieci LAN — 75 punk­tów,
Licz­ba budynków połąc­zonych siecią rozległą — 3 szt.
Licz­ba wdrożonych kom­plek­sowych sys­temów zarządza­nia w jed­nos­tkach pub­licznych — 1 szt.
Licz­ba wdrożonych wewnętrznych sys­temów zarządza­nia infor­ma­cją w jed­nos­tkach pub­licznych — 1 szt.
Licz­ba wdrożonych sys­temów elek­tron­icznego obiegu doku­men­tów w jed­nos­tkach pub­licznych — 1 szt.
Licz­ba wdrożonych sys­temów elek­tron­icznej archi­wiz­a­cji doku­men­tów w jed­nos­tkach pub­licznych — 1 szt.
Licz­ba wdrożonych plat­form ser­werowych dla funkcjonowa­nia aplikacji – 1 szt.
Licz­ba kom­put­erów posi­ada­ją­cych dostęp do Inter­ne­tu zaku­pi­onych w ramach ZPORR — 70 szt.
Licz­ba zaku­pi­onych zestawów kom­put­erowych – 70 szt. (45 – dla częś­ci medy­cznej, 25 dla częś­ci admin­is­tra­cyjnej)
Licz­ba zaku­pi­onych ser­w­erów – 2 szt.

 

Wdrożenie systemu informatycznego z dostępem do szerokopasmowego internetu umożliwi również elektroniczną  wymianę informacji z otoczeniem:

  • umaw­ian­ie wiz­yt za pośred­nictwem Inter­ne­tu (rejes­trac­ja on-line),
  • umożli­wie­nie pac­jen­tom przeglą­du infor­ma­cji o dostęp­nych świad­czeni­ach medy­cznych,
  • przekazy­wanie i wymi­ana danych z NFZ, ZUS, WUS, banka­mi i kon­tra­hen­ta­mi,
  • włącze­nie placów­ki w sys­tem bazy danych o placówkach medy­cznych

Cel Projektu:

Pod­sta­wowym celem pro­jek­tu jest unowocześnie­nie i usprawnie­nie obsłu­gi pac­jen­tów  SPZZOZ w Wyszkowie. Real­iza­c­ja pro­jek­tu ma na celu dos­tosowanie jed­nos­t­ki do stan­dard­ów w UE w zakre­sie dostępu i wyko­rzys­ta­nia inter­ne­tu oraz Tech­nologii Infor­ma­cyjnych i Komu­nika­cyjnych. Dzię­ki wzmoc­nie­niu infra­struk­tu­ry infor­maty­cznej szpi­ta­la możli­wa będzie poprawa jakoś­ci obsłu­gi pac­jen­tów. W dłuższej per­spek­ty­wie pro­jekt przy­czyni się do budowy społeczeńst­wa infor­ma­cyjnego oraz zin­ten­sy­fikowa­nia roz­wo­ju społeczno-gospo­dar­czego regionu.

Real­iza­c­ja pro­jek­tu przy­czyni się do zwięk­szenia wyko­rzysty­wa­nia nowoczes­nych tech­nologii w jed­nos­tkach pub­licznych, a także umożli­wi łatwiejszy i lep­szy dostęp do usług szpi­ta­la (e‑zdrowie).

W wyniku real­iza­cji pro­jek­tu zostaną uzyskane następu­jące rezul­taty określone iloś­ciowo:
Ilość insty­tucji pub­licznych posi­ada­ją­cych sze­rokopas­mowy dostęp do Inter­ne­tu – 1 szt.
Licz­ba wdrożonych plat­form ser­werowych w jed­nos­tkach pub­licznych – 1 szt.
Iloś­ci por­tali umożli­wia­jącej kon­takt on-line oby­wa­tela z jed­nos­tką pub­liczną – 1 szt.

Real­iza­c­ja pro­jek­tu „Infor­matyza­c­ja Samodziel­nego Pub­licznego Zespołu Zakładów Opie­ki Zdrowot­nej  w Wyszkowie” przy­czyni się do usprawnienia pra­cy placów­ki, a także umożli­wi Szpi­talowi zaofer­owanie usług pub­licznych typu e‑zdrowie (możli­wość rejes­tracji on-line) oraz uczest­nict­wo w cen­tral­nych sys­temach obiegu doku­men­tacji medy­cznej. Stworze­nie sze­rok­iej bazy danych w szpi­talu i włącze­nie jej w kom­plek­sowy sys­tem danych o usłu­gach świad­c­zonych przez placów­ki medy­czne, zasobach mate­ri­al­nych i kadrowych szpi­tali oraz ogól­nych danych statysty­cznych. przy­czyni się do lep­szego poin­for­mowa­nia społeczeńst­wa (zwłaszcza mieszkańców powiatu wyszkowskiego i okolic) o stanie zdrowot­noś­ci lud­noś­ci oraz  służ­by zdrowia w Polsce.
Możli­wość rozbu­dowy sys­te­mu w przyszłoś­ci poz­woli na wdroże­nie mod­ułu umożli­wia­jącego kon­sul­tację medy­czną lekarzy przez inter­net oraz orga­ni­zowanie telekon­fer­encji.

Infor­matyza­c­ja Samodziel­nego Pub­licznego Zespołu Zakładów Opie­ki Zdrowot­nej w Wyszkowie wyko­nana dzię­ki wspar­ciu i zaan­gażowa­niu finan­sowym Powiatu Wyszkowskiego
w real­iza­cję Pro­jek­tu

Termomodernizacja

Projekt „Termomodernizacja budynków Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie z wymianą wyposażenia na energooszczędne oraz budowa infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii słonecznej” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 2 370 613,23 zł Wydatki kwalifikowalne: 1 598 435,47 zł Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 1 118 904,83 zł Planowany termin zakończenia inwestycji: 30 czerwiec 2014 r.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013, Priorytet IV Środowisko, zapobieganie zagrożeniom i energetyka, Działanie 4.3  Ochrona powietrza, energetyka – Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej.

 

Informacje o Projekcie:

Kon­cepc­ja real­iza­cji inwest­y­cji pow­stała w 2009 r. i stanowi kon­tynu­ację dzi­ałań SPZZOZ w Wyszkowie w zakre­sie ter­mo­mod­ern­iza­cji budynków oraz wyko­rzysty­wa­nia odnaw­ial­nych źródeł energii. SPZZOZ w Wyszkowie dzię­ki środ­kom zewnętrznym zre­al­i­zował w lat­ach 2005–2006 inwest­y­cję „Ter­mo­mod­ern­iza­c­ja budynku Szpi­ta­la w Wyszkowie”. Środ­ki na sfi­nan­sowanie przed­miotowego przed­sięwz­ię­cia pochodz­iły z Wojew­ódzkiego Fun­duszu Ochrony Środowiska i Gospo­dar­ki Wod­nej. Wartość pro­jek­tu wyniosła 1 126 257,30 zło­tych.
Mając na celu dal­sze ograniczanie strat energii oraz dyw­er­sy­fikację źródeł energii, SPZZOZ w Wyszkowie, jako samorzą­dowa jed­nos­t­ka orga­ni­za­cyj­na, zaplanował real­iza­cję niniejszej inwest­y­cji, która pole­ga na kon­tynu­acji real­iza­cji zadań z zakre­su ter­mo­mod­ern­iza­cji w odniesie­niu do pozostałych budynków jed­nos­t­ki, jak również na zas­tosowa­niu odnaw­ial­nych źródeł energii.

Przed­miotem zada­nia inwest­y­cyjnego jest: ter­mo­mod­ern­iza­c­ja 3 budynków SPZZOZ (bud. przy­chod­ni spec­jal­isty­cznych, bud. admin­is­tra­cyjno-biurowego oraz portierni z warsz­tata­mi i agre­gata­mi awaryjnie zasi­la­ją­cy­mi SPZZOZ w Wyszkowie w prąd) a także budowa nieza­leżnych, wspo­ma­ga­ją­cych przy­go­towanie ciepłej wody użytkowej sys­temów solarnych dla węzłów ciepła w budynku przy­chod­ni oraz w budynku adm.-biurowym.

Budynek administracyjn:

Jest to budynek dwukondy­gna­cyjny z pod­pi­wnicze­niem wyko­nany w tech­nologii trady­cyjnej murowanej. Kubatu­ra obiek­tu wynosi 2007,90 m³, nato­mi­ast powierzch­nia użytkowa 725,58 m². Opra­cow­anie w swoim zakre­sie obe­j­mu­je:

  • wymi­anę sto­lar­ki oki­en­nej zewnętrznej,
  • wymi­anę sto­lar­ki drzwiowej zewnętrznej,
  • ocieple­nie ścian zewnętrznych sty­ropi­anem gr 14 cm z wyprawą cienkowarst­wową,
  • ocieple­nie ścian piwnic sty­ropi­anem obus­tron­nie powlekanym papą gr 14 cm,
  •  ocieple­nie stropo­dachu w przestrzeni wenty­la­cyjnej wełną gran­u­lowaną gr 20 cm,
  • w częś­ci podziem­nej ocieple­nie podłoża sty­ropi­anem,
  • ocieple­nie sty­ropi­anem gr 5 cm stropów między pię­tra­mi,
  • wyko­nanie wenty­lacji graw­ita­cyjnej – udrożnie­nie starych prze­wodów i dobu­dowa nowych,
  • mon­taż kli­matyza­torów,
  • mon­taż zaworów grze­jnikowych ter­mostaty­cznych,
  • wymi­anę starej insta­lacji cen­tral­nego ogrze­wa­nia na nową z rur miedzianych ,
  • wymi­anę insta­lacji wod-kan,

Pon­ad­to w zakre­sie przys­tosowa­nia budynku dla osób niepełnosprawnych przy wejś­ciu do budynku zlokali­zowano dla osób niepełnosprawnych plat­for­mę pio­nową o udźwigu do 300 kg i wysokoś­ci pod­noszenia do 2 m .

Budynek przychodni z apteką:

Jest to budynek dwukondy­gna­cyjny z pod­pi­wnicze­niem wyko­nany w tech­nologii trady­cyjnej murowanej. Kubatu­ra obiek­tu wynosi 2007,90 m³, nato­mi­ast powierzch­nia użytkowa 625,32 m². Opra­cow­anie w swoim zakre­sie obe­j­mu­je:

  • wymi­anę sto­lar­ki oki­en­nej zewnętrznej,
  • wymi­anę sto­lar­ki drzwiowej zewnętrznej,
  • ocieple­nie ścian zewnętrznych sty­ropi­anem gr 14 cm z wyprawą cienkowarst­wową,
  • ocieple­nie ścian piwnic sty­ropi­anem obus­tron­nie powlekanym papą gr 14 cm,
  • ocieple­nie stropo­dachu w przestrzeni wenty­la­cyjnej wełną gran­u­lowaną gr 20 cm,
  • w częś­ci podziem­nej ocieple­nie podłoża sty­ropi­anem,
  • ocieple­nie sty­ropi­anem gr 5 cm stropow miedzy pię­tra­mi,
  • wyko­nanie wenty­lacji graw­ita­cyjnej – udrożnie­nie starych prze­wodów i dobu­dowa nowych,
  • mon­taż kli­matyza­torów
  • mon­taż zaworów grze­jnikowych ter­mostaty­cznych,
  • wymi­an­ie starej insta­lacji cen­tral­nego ogrze­wa­nia na nową z rur miedzianych,
  • wymi­anę insta­lacji wod-kan,

Pon­ad­to w zakre­sie przys­tosowa­nia budynku dla osób niepełnosprawnych przy wejś­ciu do budynku zlokali­zowano dla osób niepełnosprawnych pochyl­nię o naw­ierzch­ni z kost­ki brukowej

Budynek warsztatowo-garażowy:

Jest to budynek jed­nokondy­gna­cyjny wyko­nany w tech­nologii trady­cyjnej murowanej. Kubatu­ra obiek­tu wynosi 912,40 m³, nato­mi­ast powierzch­nia użytkowa 180,40 m². Opra­cow­anie w swoim zakre­sie obe­j­mu­je:

  • wymi­anę sto­lar­ki oki­en­nej zewnętrznej,
  • wymi­anę sto­lar­ki – wrót garażowych,
  • ocieple­nie ścian zewnętrznych sty­ropi­anem gr 14 cm z wyprawą cienkowarst­wową,
  • ocieple­nie stropo­dachu wełną min­er­al­ną twardą gr 15 cm,
  • wyko­nanie wenty­lacji graw­ita­cyjnej – udrożnie­nie starych prze­wodów i dobu­dowa nowych,
  • mon­taż zaworów grze­jnikowych ter­mostaty­cznych,
  • wymi­an­ie starej insta­lacji cen­tral­nego ogrze­wa­nia na nową z rur miedzianych ,
  • wymi­anę insta­lacji wod-kan,

Ponadto w projekcie przewidziano:

budowę nieza­leżnych, wspo­ma­ga­ją­cych przy­go­towanie ciepłej wody użytkowej sys­temów solarnych dla węzłów ciepła w budynku przy­chod­ni spec­jal­isty­cznych oraz w budynku admin­is­tra­cyjno-biurowym mod­ern­iza­cję przyłączy sieci cieplnej do budynku admin­is­tra­cyjnego, warsz­ta­towo-garażowego, przy­chod­ni z apteką, wymi­anę insta­lacji elek­trycznych i teletech­nicznych,
mod­ern­iza­cję zasi­la­nia awaryjnego w energię elek­tryczną.

Celem głównym pro­jek­tu jest poprawa jakoś­ci powi­etrza atmos­fer­ycznego, zapewnie­nie bez­pieczeńst­wa ener­gety­cznego, zwięk­sze­nie wyko­rzys­ta­nia odnaw­ial­nych źródeł energii oraz ogranicze­nie strat ciepła, co przy­czyni się do poprawy jakoś­ci środowiska poprzez poprawę stanu atmos­fery. W wyniku real­iza­cji przed­sięwz­ię­cia nastąpi zmniejsze­nie zapotrze­bowa­nia na energię cieplną, co przełoży się na ogranicze­nie emisji dwut­lenków siar­ki, węgla, azo­tu i emisji pyłu, a to z kolei spowodu­je poprawę jakoś­ci powi­etrza atmos­fer­ycznego w region­ie. Czys­tość powi­etrza atmos­fer­ycznego wpłynie na jakość życia  i zdrowie mieszkańców w wojew­ództwie.

Celem szczegółowym pro­jek­tu jest zmniejsze­nie zapotrze­bowa­nia na ciepło w budynkach  SPZZOZ w Wyszkowie obję­tych inwest­y­cją, co w szczegól­noś­ci przy­czyni się do zmniejszenia rocznych kosztów utrzy­ma­nia obiek­tów obję­tych pro­jek­tem.
Jako ogólne cele pro­jek­tu należy wskazać:
niższe kosz­ty eksploat­acji budynków,
ogranicze­nie zapotrze­bowa­nia na energię ze źródeł kon­wencjon­al­nych,
poprawa kom­for­tu pac­jen­tów oraz per­son­elu funkcjonu­jącego w SPZZOZ
w Wyszkowie,
wyższą jakość życia mieszkańców powiatu,
sty­mu­lację władz samorzą­dowych niższego szczebla do wyko­rzysty­wa­nia alter­naty­wnych źródeł energii.

Głównymi wskaźnikami dla Projektu są:

Tabela 1. Wskaźni­ki pro­duk­tu:

Lp. Nazwa wskaźni­ka Jed­nos­t­ka miary Źródło infor­ma­cj Wartość w roku

bazowym 2010

Wartość w roku

docelowym 2014

1 Licz­ba obiek­tów obję­tych ter­mo­mod­ern­iza­cją szt. pro­tokół zdaw­c­zo- odbior­czy 0 3
2 Licz­ba jed­nos­tek wyt­warza­nia energii cieplnej przy wyko­rzys­ta­niu energii promieniowa­nia słonecznego szt. pro­tokół zdaw­c­zo- odbior­czy 0 7
3 Moc zain­stalowana energii ze źródeł odnaw­ial­nych (ener­gia słonecz­na) MW pro­tokół zdaw­c­zo — odbior­czy budowy sys­temów solarnych 0 0,007848

Tabela 1. cd. Wskaźni­ki rezul­tatu:

Lp. Nazwa wskaźni­ka Jed­nos­t­ka miary Źródło infor­ma­cji Wartość w roku

bazowym

2010

Wartość w roku

docelowym

2014

1 Ilość zaoszczęd­zonej energii w wyniku real­iza­cji pro­jek­tów ter­mo­mod­ern­iza­cyjnych GJ/rok Audyt ener­gety­czny, Wskaza­nia
i wyni­ki pomi­arów zuży­cia energii
0 3 685,98

 

Ilość zaoszczęd­zonej energii cieplnej w wyniku real­iza­cji pro­jek­tu –
3 685,98 GJ/rok
.

Jest to jed­nocześnie wskaźnik środowiskowy tego pro­jek­tu, który wpły­wa na jakość życia i zdrowia mieszkańców regionu, a także wskaźnik eko­nom­iczny i finan­sowy ze wzglę­du na wzrost korzyś­ci dla roz­wo­ju regionu oraz oszczęd­noś­ci w budże­cie SPZZOZ w Wyszkowie.

 

Partnerem projektu jest Powiat Wyszkowski

Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń — SARS-CoV‑2

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV‑2 na terenie województwa mazowieckiego” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020

 

Całkowi­ta wartość Pro­jek­tu — 578 172 121 mln zł

 Okres real­iza­cji Pro­jek­tu: 28.02.2020 — 31.12.2023

W dniu 25.03.2020 r. Dyrek­tor SPZZOZ w Wyszkowie Pan Tomasz Borońs­ki zawarł umowę Part­ner­ską z Wojew­ództwem Mazowieckim – Lid­erem Pro­jek­tu w spraw­ie part­ner­skiej współpra­cy przy real­iza­cji pro­jek­tu pod nazwą: „Zakup niezbęd­nego sprzę­tu oraz adap­tac­ja pomieszczeń w związku z pojaw­ie­niem się koron­awirusa SARS-CoV­‑2 na tere­nie wojew­ództ­wa mazowieck­iego”

Lid­erem pro­jek­tu jest Wojew­ództ­wo Mazowieck­ie, a part­nera­mi pro­jek­tu są pod­mio­ty lecznicze z obszaru wojew­ództ­wa mazowieck­iego:

1)         wskazane przez woje­w­odę mazowieck­iego do pozostawa­nia w stanie pod­wyżs­zonej gotowoś­ci (zgod­nie z obwieszcze­niem opub­likowanym w dniu 29.02.2020 r. oraz decyz­ja­mi admin­is­tra­cyjny­mi wydawany­mi przez woje­w­odę po tej dacie) – razem 70 podmiotów/lokalizacji;

2)         5 stacji pogo­towia ratunkowego i trans­portu san­i­tarnego.

3)         Nar­o­dowy Insty­tut Zdrowia Pub­licznego PZH — Państ­wowy Insty­tut Badaw­czy.

Pro­jekt poz­woli na wyposaże­nie m.in. w niezbęd­ny sprzęt pod­mio­ty, na które woje­w­o­da mazowiec­ki nakła­da obow­iązek pod­wyżs­zonej gotowoś­ci. Dzię­ki temu właś­ci­wą opieką medy­czną obję­ci będą wszyscy pac­jen­ci z objawa­mi koron­awirusa oraz odi­zolowane zostaną oso­by wyma­ga­jące hos­pi­tal­iza­cji z innych względów

Pro­jekt obe­j­mu­je wydat­ki związane z niezbęd­ną aparaturą medy­czną i diag­nos­ty­czną (wraz z usługą remon­towo-budowlaną niezbęd­ną do uru­chomienia aparatu­ry), środ­ka­mi ochrony jed­no­ra­zowej, tak aby zwięk­szyć możli­woś­ci diag­nos­ty­czne, ratown­icze i medy­czne na tere­nie wojew­ództ­wa mazowieck­iego. W szczegól­noś­ci:

  • zakup lub wyna­jem aparatu­ry medy­cznej i diag­nos­ty­cznej (wraz z usługą remon­towo-budowlaną niezbęd­ną do uru­chomienia tej aparatu­ry);
  • zakup odczyn­ników oraz mate­ri­ałów medy­cznych;
  • zakup urządzeń do dezyn­fekcji;
  • zakup środ­ków do dezyn­fekcji;
  • zakup środ­ków ochrony indy­wid­u­al­nej;
  • zakup leków, szczepi­onek, testów;
  • stworze­nie tym­cza­sowych obiek­tów kubatur­owych związanych z lecze­niem i diag­nos­tyką m.in. zakup, wyna­jem, niezbędne robo­ty budowlane;
  • inne niezbędne wydat­ki, które pojaw­ią się wraz z potenc­jal­nym roz­wo­jem epi­demii.

Decyz­ja o ostate­cznym zakre­sie i miejs­cu real­iza­cji pro­jek­tu, w tym o lokaliza­cji zaku­pi­onego sprzę­tu, jest pode­j­mowana w opar­ciu o aktu­alne potrze­by w ścisłej koor­dy­nacji z woje­w­odą mazowieckim. Pro­jekt zakła­da możli­wość elasty­cznego przenoszenia zaku­pi­onego sprzę­tu pomiędzy part­nera­mi pro­jek­tu, tak aby zapewnić jego opty­malne wyko­rzys­tanie – dlat­ego też aparatu­ra medy­cz­na jest part­nerom pro­jek­tu wyłącznie uży­czana, nato­mi­ast pozostały asorty­ment (środ­ki podle­ga­jące zuży­ciu) jest przekazy­wany part­nerom na włas­ność w drodze darow­iz­ny.

Całkowi­ta wartość pro­jek­tu wynosi 578 172 121,00 , w tym  493 442 397,00 to środ­ki UE, 34 144 342,00 - środ­ki budże­tu państ­wa, a 50 585 382,00 zł -  wkład włas­ny wojew­ództ­wa mazowieck­iego.

 

 





Aparat do wysoko­przepły­wowej ter­apii donosowej


Cen­trala do mon­i­torowa­nia kar­diomon­i­torów


Res­pi­ra­tor

YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=9PdeFJ0UWhI

Spot na Facebooku https://www.facebook.com/struzikadam/videos/598818600710897/

 

Lądowisko

Projekt „Budowa lądowiska dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy SPZZOZ w Wyszkowie” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

 

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
Wartość projektu: 1 824 458 zł
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej: 1 550 789 zł
Planowany termin zakończenia inwestycji: 31 maj 2013 r.

Projekt realizowany jest w ramach działania 12.1 Rozwój Systemu Ratownictwa Medycznego, priorytetu XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007–2013

W dniu 18 stycznia 2012r. Dyrekcja SPZZOZ w Wyszkowie zawarła umowę nr UDA-POIS.12.01.00–00-015/10–00 z Dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia z siedzibą w Warszawie o dofinansowanie dla projektu nr WND – POIS.12.01.00 ‑00–015/10 „Budowa lądowiska dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy SPZZOZ Wyszkowie

W wyniku realizacji Projektu powstanie nowoczesne całodobowe lądowisko dla śmigłowców spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.

Celem Pro­jek­tu jest „Obniże­nie poziomu śmiertel­noś­ci oraz skutków powikłań pow­sta­ją­cych w wyniku wypad­ków i innych stanów nagłego zagroże­nia zdrowot­nego” poprzez:

  • dos­tosowanie SPZZOZ w Wyszkowie a w szczegól­noś­ci szpi­tal­nego odd­zi­ału ratunkowego do Roz­porządzenia Min­is­tra Zdrowia  dnia 3 listopa­da 2011 r. w spraw­ie szpi­tal­nego odd­zi­ału ratunkowego
  • poprawa bez­pieczeńst­wa oraz całodobowa obsłu­ga startów i lądowań śmigłow­ców ratunkowych.
  • pod­wyższe­nie stan­dard­ów ofer­owanych usług medy­cznych (dostęp­noś­ci, ter­mi­nowoś­ci, szy­bkoś­ci,  zmniejsze­nie śmiertel­noś­ci),
  • poprawa jakoś­ci świad­czeń opie­ki zdrowot­nej w zakre­sie ratown­ict­wa medy­cznego (skróce­nie cza­su oczeki­wa­nia na spec­jal­isty­czną pomoc lekarską, lep­szą dostęp­ność, kom­plek­sowość, ciągłość w zakre­sie opie­ki zdrowot­nej),

W Polsce więk­szość lądowisk dla śmigłow­ców ratunkowych nie jest dos­tosowana do całodobowej obsłu­gi, więk­szość nie ma akredy­tacji Urzę­du Lot­nict­wa Cywilnego. Rozwój Lot­niczego Pogo­towia Ratunkowego spraw­ia, iż nowe śmigłow­ce będą mogły prze­woz­ić pac­jen­tów także w nocy. Wybu­dowane lądowisko w SPZZOZ w Wyszkowie, będzie przys­tosowane do całodobowej obsłu­gi LPR, przez co Zakład stanie się bardziej konkuren­cyjny w region­ie i atrak­cyjny na rynku usług medy­cznych, a przede wszys­tkim zapewni pac­jen­tom szy­bką i sprawną for­mę trans­portu do placówek o wyższej ref­er­en­cyjnoś­ci w stanach zagroże­nia życia lub nagłych zachorowań. Najważniejszą sprawą jest dobro pac­jen­tów. Wiado­mo, że sytu­ac­ja w pol­skiej służ­bie zdrowia jest bard­zo trud­na, a real­iza­c­ja pro­jek­tów współ­fi­nan­sowanych ze środ­ków uni­jnych jest szan­są dla niedoin­west­owanego szpi­ta­la w Wyszkowie.

Lądowisko dla Lot­niczego Pogo­towia Ratunkowego jest koniecznym ele­mentem „wyposaże­nia” Szpi­tal­nego Odd­zi­ału Ratunkowego. Zapro­jek­towane Lądowisko dla śmigłow­ców na tere­nie SPZZOZ  w Wyszkowie ma na celu umożli­wie­nie szy­bkiego dotar­cia do osób potrze­bu­ją­cych pomo­cy medy­cznej, ciężko chorych lub ran­nych w wypad­kach. Lądowisko uży­wane będzie wyłącznie przez śmigłow­ce san­i­tarne a jego stworze­nie odpowia­da potrze­bom nowoczes­nego ratown­ict­wa medy­cznego przewidzianego do szy­bkiej real­iza­cji w planach rzą­dowych.
Nie pod­ję­cie real­iza­cji ww. przed­sięwz­ię­cia wye­limin­u­je szan­sę niesienia szy­bkiej pomo­cy medy­cznej ran­nym, chorym i poszkodowanym w wypad­kach komu­nika­cyjnych, budowlanych czyli w przy­pad­kach związanych z ratowaniem życia.
Budowa całodobowego lądowiska dla śmigłow­ców w Wyszkowie poz­woli na pełne wyko­rzys­tanie wprowad­zonych do eksploat­acji nowoczes­nych śmigłow­ców LPR, zwięk­szy bez­pieczeńst­wo star­tu i lądowa­nia, dzię­ki czemu zapewni możli­wość dzi­ała­nia lot­niczych zespołów ratown­ict­wa medy­cznego oraz  skróce­nie cza­su dotar­cia do nagłego zdarzenia. Pro­jekt ma charak­ter pri­o­ry­te­towy, zakres pro­jek­tu doty­czy jed­nego z kluc­zowych ele­men­tów sys­te­mu Państ­wowego Ratown­ict­wa Medy­cznego.

Jed­nym z oczeki­wanych efek­tów wspar­cia jest zachowanie zasady „złotej godziny”. Uzyskanie pomo­cy medy­cznej w odpowied­nio krótkim cza­sie poz­woli poszkodowanym na zachowanie zdrowia lub życia i – co więcej – umożli­wi szyb­szy powrót do akty­wnoś­ci zawodowej.

Dłu­goter­mi­nową korzyś­cią uzyskaną w wyniku real­iza­cji pro­jek­tu, która jest w pełni zgod­na z celem nadrzęd­nym pro­jek­tu będzie obniże­nie poziomu śmiertel­noś­ci oraz skutków powikłań pow­stałych w wyniku chorób cywiliza­cyjnych oraz poprawa stanu zdrowia lud­noś­ci wojew­ództ­wa mazowieck­iego. Na przestrzeni ostat­nich lat zauważa się naras­ta­jące zapotrze­bowanie na usłu­gi świad­c­zone przez SP ZZOZ w Wyszkowie, które wyraża się w ros­nącej licz­bie pac­jen­tów przyj­mowanych na Odd­zi­ałach Zakładu.

W zakresie oddziaływania realizacja niniejszego projektu przyczyni się do:

  • zwięk­szenia efek­ty­wnoś­ci dzi­ała­nia sys­te­mu ochrony zdrowia a szczegól­noś­ci ratown­ict­wa medy­cznego w wojew­ództwie mazowieckim,
  • pod­niesienia jakoś­ci świad­c­zonych usług medy­cznych,
  • zapewnienia pac­jen­tom warunk­ów poby­tu na jak najwyższym poziomie,
  • poprawy obsłu­gi pac­jen­tów,
  • wzros­tu atrak­cyjnoś­ci placów­ki jako miejs­ca hos­pi­tal­iza­cji mieszkańców,
  • obniże­nia umier­al­noś­ci.

Reasumując należy stwierdzić, że projekt wpłynie na wzrost efektywności działania SPZZOZ  w Wyszkowie poprzez podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz lepszą i szybszą obsługę pacjenta – to cel i sens realizacji projektu.

Link do głównego ser­wisu POI­iŚ: www.pois.gov.pl

„Budowa lądowiska dla Szpi­tal­nego Odd­zi­ału Ratunkowego przy SPZZOZ w Wyszkowie” wyko­nana dzię­ki wspar­ciu i zaan­gażowa­niu finan­sowym Powiatu Wyszkowskiego w real­iza­cję Pro­jek­tu

 

Skip to content